Jak skutecznie dotlenić organizm?

Tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Całe dnie spędzane przed biurkiem w biurze lub też wśród miejskiego zgiełku zdecydowanie nam nie służą. Brak tlenu ma przykre konsekwencje – stajemy się apatyczni, osowiali, nie mamy na nic siły. Aby temu zapobiec należy jak najczęściej korzystać z uroków parków i lasów, zwłaszcza teraz kiedy jesienna pogoda sprzyja wszelkim formom aktywności

Skutki braku tlenu

Przebywając zbyt wiele czasu w zamkniętym pomieszczeniu możemy doznać niedotlenienia. Do jego objawów należą: zawroty głowy, osłabienie czy omdlenia. Tlen potrzebny jest do prawidłowego transportu czerwonych krwinek – erytrocytów do każdej komórki naszego ciała, dlatego tak ważne jest jego dostarczanie. Brak tlenu najszybciej odczuwa mózg. Niedobory tlenu sprawiają, że mózg gorzej pracuje, przez co wolniej pracujemy, myślimy, uczymy się. Warunki w jakich przebywa większość z nas nie sprzyjają prawidłowemu przyswajaniu tlenu: w zatkniętych biurach, w których pracują także inne sprzęty nie mamy możliwości wchłaniania tlenu w czystej postaci. Podobnie zresztą poza obrębem pracy: ulice dużych miast są zanieczyszczone. Możemy jednak spróbować powalczyć o tlen dla naszego organizmu.

Jak zapobiegać?

Musimy zwrócić większą uwagę na dostęp do świeżego powietrza – jak najczęściej wietrzmy pomieszczenia, także w czasie pracy czy snu. Zwróćmy uwagę na prawidłową postawę: prostujmy się, ściągnijmy łopatki w ten sposób zaczniemy oddychać „pełną piersią”. Świetnym pomysłem są także ćwiczenia oddechowe – warto przypomnieć sobie oddychanie przeponą. Po drugie warto oddychać świeżym powietrzem – spacerujmy częściej po obrzeżach miast, parkach, wyjeżdżajmy na weekend na wieś, czy działkę. Obcujmy z naturą.

Warto pomyśleć także o uprawianiu sportu. Każda forma aktywności na świeżym powietrzu zdecydowanie poprawi nasz stan ogólny. Możemy wybrać formy szybsze takie jak jogging, street workout, jazda na rolkach, lub spokojniejsze spacery, marsze, nordic-walking. Z pewnością każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

 

Powiązane artykuły