Zalety i wady wyjazdu językowego dla dzieci

Przed zbliżającymi się feriami czy wakacjami wielu rodziców zastanawia się w jaki sposób zaorganizować swoim dzieciom czas wolny tak, aby dziecko było zadowolone, a jednocześnie nauczyło się czegoś nowego. Idealnym rozwiązaniem są zagraniczne wyjazdy językowe łączące naukę języka z podróżą i niezpomnianą przygodą.

Zalety wyjazdu

Najważniejszą zaletą wyjazdu jest zdecydowane poprawienie kompetencji językowych naszego dziecka, które uczy się języka od native speakerów, a także ma możliwość zanurzenia się w nim 24 godziny na dobę przez cały czas pobytu. Zajęcia nauki języka są także w czasie wyjazdu prowadzone w kreatywniejszy niż w szkole sposób, co skutkuje szybszym zapamiętywaniem, a także sprawia, że dziecko bawi się w trakcie nauki. Dla dzieci przygotowane są różne typy zajęć zarówno kursy językowe (dostosowane do wieku i poziomu znajomości języka) i kursy tematyczne (Young Business Leaders, International Study Preparation, Arsenal Soccer School). Oprócz klasycznych zajęć językowych popłudniami dzieci biorą udział w dodatkowych zajęciach sportowo-rekreacyjnych, a także licznych warsztatach.

Wyjazd wpływa poprawnie nie tylko na umiejętności jezykowe dziecka, ale także sprawia, że staje się ono bardziej otwarte na nowe, międzynarodowe znajomości, rozwija umiejętności zachowania się w grupie, a także uczy dyscypliny (narzucone godziny zajęć, czas odpoczynku itd.). Wyjazd to także zupełnie nowe doświadczenie dla dziecka, być może będzie to jego pierwszy wyjazd zagraniczny, który nauczy je samodzielności, a także gospodarowania pieniędzmi. Po wyjeździe dziecko wraca bogatsze nie tylko w wiedzę, ale i nowe doświadzenie.

Wyjazdy językowe to także świetna możliwość zapoznania się z krajem i jego kulturą. Często organizatorzy wyjazdów językowych organizują liczne wycieczki i wyjścia dla uczestników. Dzieci mogą zwiedzić muzea czy teatry, a także najważniejsze zabytki danego kraju. Z pewnością będzie to niezapomniane wrażenie.

Wady wyjazdu

Wyjazd językowy nie jest jednak opcją przeznaczoną dla każdego dziecka, niektóre z nich źle znoszą długą rozłąkę z rodzicami, którą pogłębia ocbe środowisko, a także duża odległość od domu rodzinnego. W trakcie wyjazdu jezykowego niepewnie będą się także czuły, które nie posiadają talentu do nauki języka obcego, a także dzieci nieśmiałe, które mają problem w nawiązywaniu nowych znajomości, tym bardziej w obcym dla siebie języku. Wadą wyjazdu może być także jego stosunkowo wysoka cena obejmująca zakwaterowanie, kurs, a także przelot lub przejazd. Warto jednak ponieść koszty finansowe biorąc pod uwagę pozostałe zalety wyjazdu.