Wielofunkcyjność blach perforowanych

 Ogrodzenia stawiane wokół posesji, domów, działek czy innych obiektów można dzisiaj wykonywać z różnych materiałów. Jednym z najpopularniejszych są tak zwane blachy perforowane, które należy docenić przynajmniej z kilku istotnych powodów. Warto przede wszystkim zaznaczyć, że wspomniane blachy wykorzystywane są dzisiaj w wielu przestrzeniach. Co więcej, nie służą wyłącznie do konstruowania ogrodzeń. Ich trwałość, solidność, i jak się okazuje, także wysoka estetyczność sprawiają, że na chwilę obecną blachy perforowane spotykamy między innymi w branżach architektonicznych, budowlanych, dekoracyjnych czy przemysłowych. Decydując się na zakup blachy perforowanej musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów. Wygląd blachy będzie się oczywiście różnił w zależności od tego, do czego planujemy ją wykorzystać. Warto zatem wiedzieć, na co w szczególności opłaca się zwrócić uwagę.

 Najważniejsze parametry blachy perforowanej

Zamawiając blachę musimy dobrze sprawdzić, jaka ilość kupionego produktu będzie w naszym przypadku wystarczająca. Wykonane pomiary przekładają się nie tylko na szerokość, ale również na długość blachy (istotną chociażby wtedy, gdy planujemy z blachy perforowanej wykonać ogrodzenie domu czy ogrodu). Ważną kwestią jest również materiał, z którego zostanie wykonany produkt. Blachy perforowane produkowane są między innymi z drutów stalowych, nierdzewnych i ocynkowanych. Niektóre sklepy czy też producenci oferują swoim klientom specjalne blachy wykonywane na przykład z drutów żaroodpornych. Tego rodzaju materiały sprawdzają się wszędzie tam, gdzie siatka może być narażona na działanie wysokich temperatur. Zainteresowaniem cieszą się również siatki kwasoodporne.

Oczka w blachach perforowanych

Zamawiając blachy perforowane możemy mieć wpływ na wygląd tak zwanych „oczek”. W przypadku tego rodzaju blach zazwyczaj wspomniane otwory mają kształt prostokątny bądź kwadratowy. Podczas składania zamówienia należy określić nie tylko kształt, ale również dokładne wymiary oczek. Producent może nakładać w tym kontekście pewne ograniczenia (z reguły nie wykonuje się na przykład bardzo małych otworów). O szczegóły należy jednak pytać bezpośrednio przed zakupem.

Oferty producentów i sklepów

Obecnie na rynku znajduje się dość dużo zaufanych i kompetentnych producentów blach perforowanych. Jakość świadczonych usług jest wysoka i spełnia normy nie tylko krajowe, ale również związane z wytycznymi Unii Europejskiej. Z reguły sklepy idą klientom na rękę. Blachy sprzedawane są w dowolnych ilościach. Mogą być również optymalnie przycięte na życzenie kupującego.

Zastosowanie blach perforowanych

Blachy perforowane cieszą się dużym zainteresowaniem przede wszystkim dlatego, że są bardzo funkcjonalne. Wspomniane materiały można wykorzystywać przy tworzeniu różnych konstrukcji i urządzeń. Przykładem efektywnego wykorzystania tego typu blach są wspomniane już wcześniej ogrodzenia, które doskonale sprawdzają się w przestrzeniach domowych oraz publicznych. Ogrodzenia z blach spotykamy między innymi na placach zabaw, w przedszkolach czy w pobliżu nowoczesnych biurowców. Trzeba jednak zaznaczyć, że blachy perforowane stanowią również ważne części takich elementów jak różnego typu osłony, obudowy, urządzenia wentylacyjne, filtry, przesiewacze czy maszyny rolnicze. Co ciekawe, coraz częściej wykorzystuje się je również przy tworzeniu innowacyjnych, nowoczesnych elewacji budowlanych. Dekoracja w postaci blachy pojawia się nie tylko na zewnątrz budynków, ale również wewnątrz. Odpowiednio wykorzystany materiał podkreśla minimalistyczny i surowy charakter wnętrza jednocześnie nadając mu niezwykle unikatowy, niepowtarzalny kształt. Podsumowując, blachy perforowane z pewnością wykorzystamy w branży:

  • ogrodniczej (np. ogrodzenia działek, ogródków działkowych),

  • budowlanej (np. urządzenia wentylacyjne, osłony, obudowy),

  • architektonicznej (np. elewacje zewnętrzne i wewnętrzne, dekoracje),

  • zdobniczej (np. dekoracje wnętrz i przedmiotów),

  • spożywczej (np. maszyny piekarnicze i chłodnicze),

  • przemysłowej (np. maszyny i urządzenia),

  • motoryzacyjnej (np. maszyny rolnicze).

 

Zalety blach perforowanych

Największą zaletą blachy performowanej jest jej funkcjonalność. Dodatkowym plusem jest oczywiście wytrzymałość produkowanego materiału. Dzięki nowoczesnym technologiom i dużej precyzyjności stworzona blacha jest odporna na różne uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie czasu. Na siatki nie wpływają również szkodliwe czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, grad, śnieg czy nadmierna ilość promieni słonecznych. 

 

 

Zakup blachy perforowanej jest z pewnością bardzo dobrą inwestycją na długie lata. Blacha doskonale sprawdzi się jako ogrodzenie, element maszyny czy fragment nowoczesnej elewacji budowlanej. Produkt najprościej znaleźć za pośrednictwem internetu. Niektóre strony www umożliwiają nawet złożenie internetowego zamówienia na wybraną blachę. Jeśli mamy jakieś wątpliwości i pytania związane z zakupem, zawsze możemy skorzystać z formularza zgłoszeniowego. Pracownik sklepu bądź sam producent z pewnością będzie nam w stanie pomóc.

 

Powiązane artykuły