Wady i zalety open space

Nowoczesne biurowce pojawiają się w Polsce od kilku lat bardzo prężnie. Inwestorzy widzą potrzebę tworzenia takich przestrzeni, a firmy działające na terenie naszego kraju chętnie z nowych biur korzystają. Co ciekawe, nowe biurowce pojawiają się nie tylko w dużych miastach. Coraz częściej budowane są również w mniejszych aglomeracjach. Popularnością cieszą się nie tylko standardowe pomieszczenia przypominające układem mieszkania. Deweloperzy inspirują się także zagranicznymi trendami i bardzo często oferują swoim potencjalnym najemcom biura typu open space. Co warto wiedzieć na temat takich biur? Jakie zalety i wady warto w ich kontekście wskazać? Kto najczęściej decyduje się na takie rozwiązanie?

Kto wybiera open space

Biura typu open space cieszą się zainteresowaniem firm zagranicznych. Duże korporacje mające swoje siedziby w Polsce bardzo często wykorzystują przestrzenie sobie już znane i użytkowane w krajach zachodnioeuropejskich bądź amerykańskich. Nie da się jednak ukryć, iż moda na open space opanowała także polskie spółki. Tego typu pomieszczenia sprawdzają się najlepiej w przypadku większych firm. Duża liczba zatrudnionych osób to także potrzeba stworzenia wielu stanowisk pracy. W przestrzeni open space bardzo łatwo to zrobić. Warto oczywiście pamiętać, że nawet biura open space są ograniczone poprzez różne zasady i wytyczne. Określane chociażby przez Kodeks Pracy i przepisy BHP. Jeśli aranżujemy naszym pracownikom biuro open space, powinniśmy dobrze sprawdzić, jakie zasady wiążą się z taką przestrzenią. 

Gdzie szukać open space

Jeśli poszukujemy biur oferujących przestrzenie open space, najprościej znaleźć je w sieci internetowej. Dziś prawie każdy deweloper posiada własną stronę www, na której można zapoznać się z aktualnie dostępnymi przestrzeniami na wynajem lub na sprzedaż. Przykładem profesjonalnie przygotowanej strony jest witryna znajdująca się pod adresem http://www.wechta.pl/powierzchnie-biurowe,1028.html i należąca do jednego z poznańskich inwestorów.

Plusy i minusy open space

Powierzchnie open space są postrzegane bardzo różnie. Dla jednych jest to idealne rozwiązanie, inni widzą w nim pewne zagrożenia. Warto zatem dokładnie przemyśleć, czy rzeczywiście jest to dobre wyjście dla naszej firmy.

Open space z pewnością ułatwia interakcję pomiędzy pracownikami. Jest to szczególnie ważne, gdy zespół pracuje nad pewnymi rozwiązaniami razem lub musi się między sobą stosunkowo często komunikować. Przeciwnicy open space widzą zagrożenie w takim rozwiązaniu twierdząc, iż otwarta przestrzeń zbytnio rozluźni atmosferę w pracy. Z drugiej strony, jeśli pracownicy mają ku temu skłonności, nie przeszkodzi im tradycyjne biuro. Zazwyczaj w jednym pokoju tak czy siak pracuje przynajmniej dwóch, trzech pracowników.

Bardzo często sądzi się, że praca w przestrzeni open space związana jest z większym hałasem i gwarem. Niekoniecznie musi tak być. W dobie dwudziestego pierwszego wieku nawet w niedużych pomieszczeniach nagromadzenie dźwięków bywa ogromne. Pracujące urządzenia, palce stukające na klawiaturze, konsultacje między pracownikami... Wszystkie te elementy mogą pojawić się zarówno w standardowym biurze, jak i w biurze typu open space. Osoby pracujące w pomieszczeniach otwartych zauważają zresztą, że biuro nie jest biblioteką.

Powiązane artykuły