Jak poprawić funkcjonalność mieszkania?

plan mieszkaniaDecydując się na zakup własnego mieszkania, każdemu zależy na tym, było bezpieczne, funkcjonalne i zapewniało jak najwyższy komfort. Najłatwiej jest to osiągnąć inwestując w dużą powierzchnię użytkową lokalu. Jednak nie każdego na to stać, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy ceny nieruchomości znacznie wzrastają, a przeciętne pensje pracowników maleją. Wręcz przeciwnie ? wielu osobom jest coraz trudniej o pracę przynoszącą duże zarobki. Jednak z każdego mieszkania, nawet tego najmniejszego, da się urządzić funkcjonalną przestrzeń, która nic nie straci na swojej przytulności.

Współczesne rozwiązania architektoniczne oraz innowacyjne pomysły na urządzanie wnętrz pozwalają wiele osiągnąć w kwestii poprawy praktyczności mieszkania. Każde pomieszczenie można bowiem tak zaprojektować, że znajdzie się w nim wszystko, co najważniejsze, ale jednocześnie zaoszczędzi się na przestrzeni. Jak to osiągnąć? Wystarczy odpowiednio poustawiać meble oraz sprzęty, a także zainwestować w ich nowoczesne modele. Może niektóre z nich kosztują nieco więcej niż tradycyjne, ale pozwalają na zyskanie powierzchni użytkowej przy braku konieczności z rezygnacji z niektórych elementów. Warto zacząć od kuchni. To właśnie w niej znajduje się mnóstwo urządzeń, które wydają się być niezbędne. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Nawet jeśli tak, to można zaoszczędzić na ich liczbie oraz wielkości kupując sprzęty typu 2 w 1. Producenci sprzętu AGD coraz częściej wprowadzają do sprzedaży innowacyjne modele tradycyjnych urządzeń. Bez przeszkód można, na przykład, wyposażyć kuchnię w kuchenkę, która ma wbudowaną mikrofalę. W przypadku ekspresu do kawy, można kupić taki, który z powodzeniem montuje się w szafce. Jeśli zainwestuje się w jednokomorowy zlewozmywak, to zyska się powierzchnię użytkową w postaci blatu kuchennego. Co więcej, niemal każdy sprzęt można nabyć w wersji ?pod zabudowę?. Takie rozwiązanie zajmuje zdecydowanie mniej miejsca. Pozwala również na powiększenie blatu, który w kuchni jest jedną z najważniejszych rzeczy. Ponadto, sprzęty AGD takie, jak kuchenka, ekspres do kawy, lodówka czy zmywarka można nabyć w kilku rozmiarach. Te najmniejsze zajmują naprawdę niewiele powierzchni. Warto także w pierwszej kolejności pomyśleć o tym, jak duża jest nam potrzebna kuchnia. Być może warto zaoszczędzić na jej wielkości kosztem powiększenia innego pomieszczenia, na przykład łazienki czy pokoju dziennego.

Łazienka, zaraz obok kuchni, jest drugim ważnym pomieszczeniem w każdym mieszkaniu. Wiele osób decyduje się na oddzielenie łazienki od toalety. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia funkcjonalności. Zajmuje bowiem, być może wbrew pozorom, niezwykle dużo miejsca a same pomieszczenia staja się ciasne i niepraktyczne. Szczególnie jeśli taka metoda budowlana ma miejsce w przypadku mieszkania o niewielkim metrażu. Kolejną ważną rzeczą jest wybór pomiędzy wanną, a prysznicem. Z pewnością nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać do tego, że ta druga opcja pozwala zaoszczędzić znacznie więcej przestrzeni. Jeśli natomiast ktoś nie wyobraża sobie łazienki bez wanny, to warto zdecydować się na model o niestandardowych, bo mniejszych, rozmiarach lub powiększeniu tego pomieszczenia kosztem kuchni lub korytarza. Jeśli mowa o funkcjonalności, to w przypadku dysponowania dużą łazienką warto jest zainwestować w dwie umywalki. To znacznie ułatwi i przyspieszy poranną toaletę jeśli dokonujemy jej w dwie osoby. Korzystne jest także zamontowanie bidetu, który wpływa na praktyczność. Również jednoczesna inwestycja w wannę i łazienkę jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy dysponują dużą łazienką. Montując lustro nad umywalką warto wybrać takie, które jest wbudowane w wiszącą szafką. Pomysłowe jest także wykorzystanie przestrzeni pod umywalką oraz w narożnikach ścian. Są to doskonałe miejsca do wstawiania szafek. Coraz większa popularnością cieszą się również regały łazienkowe. Zajmują niewiele miejsca na podłodze, ale dzięki temu, że pną się w górę stwarzają dodatkowe miejsce na kosmetyki, ręczniki itp. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie kosza na bieliznę właśnie w łazience. Do wyboru są rozmaite modele o przeróżnych, nawet niezwykle małych rozmiarach. Jeśli nie mamy oddzielnego pomieszczenia o charakterze suszarni czy pralni, konieczne jest umieszczenie pralki w łazience. Jeśli do tego dochodzi suszarka, warto kupić taką, którą nastawia się na pralkę i można zabudować estetyczną szafką. Można również wybrać model pralki, który posiada funkcję suszenia.kuchnia z zabawek

Korytarz, nazywany powszechnie przedpokojem, nie musi znajdować się w każdym mieszkaniu. Nie stanowi bowiem jego nieodłącznego elementu. Wystarczy wygospodarować przy drzwiach wejściowych miejsce na szafkę na buty, wieszaki na kurtki oraz, ewentualnie, wiszące lustro. Natomiast, jeśli dysponujemy dużym metrażem, warto stworzyć pomieszczenie jakim jest przedpokój. Coraz modniejsze staje się stawianie w nim szaf wnękowych, które służą na przechowywanie kurtek, płaszczy, butów, a nawet niektórych urządzeń gospodarstwa domowego typu odkurzacz, deska do prasowania itp.

Powiązane artykuły