Wyceny dla nieruchomości

 nieruchomościOsoby, które chcą sprzedać oraz kupić nieruchomość, stoją przed bardzo ważną decyzją. Działka dom lub mieszkanie nie są dobrem, które nabywamy codziennie. Chodzi tu o majątek naszego życia, dlatego, jeżeli zwracamy się do osób trzecich, które mają nam w tym pomóc, musimy być pewni co do ich rzetelności. Jedną z takich osób jest rzeczoznawca majątkowy.

Jego zadanie polega na określeniu wartości danej nieruchomości, biorąc pod uwagę wszelkie czynniki. Na cenę domu lub mieszkania wpływa bardzo wiele. Jedne czynniki w większym, inne w mniejszym stopniu. Z reguły określa się ich procentowy wpływ na wartość. Jego wysokość jest zróżnicowana w zależności od tego, czy mamy do czynienia z domem jednorodzinnym czy z mieszkaniem. Jeśli chodzi o lokal będący częścią większego budynku, bardzo ważny jest rok powstania.

Wybudowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych bloki cieszą się najmniejszą popularnością, dlatego ich ceny spadają. Bardzo ważna jest również lokalizacja, z którą wiąże się to, co dana okolica ma do zaoferowania mieszkańcom. Istnieją również czynniki negatywne, które w znacznym stopni wpływają na obniżenie wartości mieszkania. Są to między innymi: tory kolejowe, port lotniczy, stacja benzynowa, tereny przemysłowe i cmentarz.

Rzeczoznawca majątkowy musi mieć je wszystkie na uwadze, znając mechanizmy rynkowe i trendy panujące w danym miejscu i czasie. Wartość nieruchomości jest bowiem różna w zależności od kraju i miejscowości oraz czasu, w jakim klient chce ją sprzedać lub zakupić.