W jaki sposób selekcjonować wyposażenie gastronomii?

muffinkiKiedy uda się już pozamykać wszelkie sprawy formalne powiązane z walką o otwarcie własnej kawiarni czy restauracji pojawia się zwykle kolejny problem dotyczący tego, jakie wyposażenie gastronomii kupić, aby całość była nie tylko stylowa, ale i trwała. Wiadomo, że każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z gastronomią, rozpoczynał przygotowania do otwarcia swojego lokalu z jakąś wizją wnętrza, które zresztą musiało być zaznaczone w biznesplanie jeszcze na etapie projektowym.

Ogrom oferty nie tylko sprzętów, ale i mebli oraz akcesoriów może sprawić, że niedoświadczeni i niezorientowani zarządcy szybko się zniechęcą regularnym przeglądaniem tysięcy ofert i specyfikacji poszczególnych urządzeń. Każdy oczywiście chciałby, aby zakupione przez niego wyposażenie gastronomii spisywało się bez zarzutu, było ergonomiczne i funkcjonalne, nie wszyscy jednak potrafią zdecydować się na konkretne firmy czy modele. Pamiętajmy także, że restauracja to nie tylko kuchnia, garnki, patelnie czy piece konwekcyjno-parowe, ale i ogólny wystrój i klimat wnętrza, dlatego też powinno się zadbać o to, aby wizerunek lokalu był spójny i atrakcyjny wizualnie. Należy pamiętać o wielu czynnikach jednocześnie ? na przykład o tym, aby meble i naczynia nie tylko zapewniały personelowi odpowiedni komfort pracy, ale i zagwarantowały konsumentom zdrowy i smaczny posiłek. Wyposażenie własnej gastronomii pochłania zwykle większą część posiadanego budżetu, jednak jest to inwestycja, która przynosi ogromne korzyści w dłuższej perspektywie czasu. Nie powinno się oszczędzać zwłaszcza na urządzaniu samej kuchni, która jest sercem całego lokalu oraz gwarantem sprawnego funkcjonowania całej restauracji czy kawiarni.

Wszelkie urządzenia znajdujące się w jej wnętrzu powinny być więc najwyższej klasy, bezawaryjne i pochodzące z fabryk największych producentów. Pamiętajmy o tym, że kuchnia jest miejscem najczęściej poddawanym kontrolom inspektoratu sanitarnego, wyposażenie musi być więc sprawne i zapewniające higieniczne przygotowywanie potraw. Zaciskanie pasa i cięcie kosztów podczas zakupów sprzętu, takiego jak wyposażenie gastronomii może się zemścić w postaci regularnych awarii, problemów z czyszczeniem, uszkodzeniami mechanicznymi oraz zmniejszonym tempem pracy całego zespołu, co przenosi się oczywiście na niezadowolenie klientów, czyli coś, na co nie może sobie pozwolić żaden właściciel restauracji czy zawodowy szef kuchni. Meble gastronomiczne muszą być przede wszystkim trwałe, ze względu na to, że w przestrzeni kuchni panują niezwykle trudne warunki ? wysokie temperatury, stała wilgoć oraz regularnie krojenie czy szatkowanie przygotowujące żywność do obróbki termicznej. Nie może być więc mowy o jakimkolwiek zastoju w pracy, wszystko musi być na swoim miejscu i doskonale przystosowane do pracującego w kuchni personelu. Najlepsze wyposażenie gastronomii powstaje w oparciu o wytyczne ergonomii, dzięki czemu można regulować ich wysokość, rozmieszczenie czy gabaryty przez co stają się bardziej funkcjonale i wygodniejsze w stosowaniu.

rodzinny posiłekWyposażenie gastronomii wyróżnia się na tle sprzętów i maszyn używanych na co dzień w naszych domach przede wszystkim specyficznym rozmiarem i wagą, niemniej ważna jest jednak ich odporność i przystosowanie do intensywnej eksploatacji. Ważne jest więc to, aby materiał, z którego wykonane byłyby wszelkiego rodzaju maszyny był trwały, odporny na wysokie temperatury i łatwy w utrzymaniu. Z tego też powodu większość akcesoriów, mebli oraz urządzeń tworzy się ze stali nierdzewnej, która jest niezwykle trwała i odporna na korozje. Warto bowiem pamiętać, że meble gastronomiczne stale narażone są na różnego typu uszkodzenia ? zarysowania, łamania czy odkształcania, dlatego też muszą być wykreowane z tworzyw sprawdzających się nawet w ekstremalnych warunkach. Najważniejszymi elementami wyposażenia są przede wszystkim: blaty i stoły do pracy, stoły podwieszane posiadające szafki i półki, stoły z taflą do krojenia, podstawy pod piece, nadstawki na stół, podesty, meble do obróbki jarzyn, mięsa i ryb, meble do zmywalni, stoły ze zlewami, szafki z otworami na odpady, regały, wózki, platformy na kółkach, wanny chłodnicze, bemarowe i ekspozycyjne, witryny ekspozycyjne, bufety, szafy chłodnicze, stoły grzewcze, piece konwekcyjno-parowe, zmywarki, lodówki, chłodnie oraz akcesoria, takie jak garnki, chochle, patelnie, sztućce czy zastawa stołowa.

Meble oraz wyposażenie gastronomii powinno być oczywiście dopasowane do potrzeb lokalowych. Nie ma potrzeby zaopatrywania się w wielkogabarytowe maszyny, kiedy nasze miejsce przeznaczone jest do obsługi zaledwie kilkudziesięciu klientów dziennie. W takiej sytuacji wystarczą drobne sprzęty przystosowane bezpośrednio do serwowanego menu. Nie ma bowiem potrzeby zakupowania wielopoziomowego pieca konwekcyjno-parowego, kiedy mamy zamiar przygotowywać hot-dogi czy hamburgery. Oczywiście wiele firm tworzy całe ciągi wydawnicze, które są w stanie połączyć w jedną całość wiele pojedynczych urządzeń, przez co znacznie łatwiej urządza się całe wnętrze. Restaurator uzyskuje w ten sposób nowoczesny i porządny system wydawania potraw nie tylko gorących, ale i zimnych oraz sprawną i dobrze zorganizowaną obsługę konsumentów. Oczywiście nie tylko ważne jest odpowiednie przyrządzenie posiłku, ale i jego ekspozycja, co jest najistotniejsze w przypadku kawiarni. Z tego też powodu producenci projektują meble gastronomiczne, takie jak witryny z oświetleniem, nadstawki, stanowiska kasowe, wanny do ekspozycji w lodzie oraz płyty grzewcze czy chłodnicze. Dzięki temu jedzenie jest efektownie zaprezentowane i kusi odbiorców zapachem i wyglądem zachęcając jednocześnie do ich zakupu. Jak więc widać wyposażenie gastronomii może posiadać wiele funkcji i być komponowane na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy nie tylko od wielkości posiadanej powierzchni użytkowej, ale i kreatywności samego właściciela. Współczesne urządzenia są już bowiem nie tylko praktyczne, ale i atrakcyjne wizualnie, przez co same w sobie mogą tworzyć element dekoracyjny podkreślający charakter całego wystroju.

Powiązane artykuły